خانه » بیماری » زونا » بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

بیماری زونا Herpes zoster Shingles

زونا نامی آشنا در بیماری های دنیا که بسیاری از مردم دنیا نامش را حداقل در فیلم ها شنیده اند .

بیماری زونا بیماری ویروسی است که در پی بیماری آبله مرغان برای برخی در حالت نهفته میماند و در پی فرصت است تا خود را نشان دهد .

در این مطلب از مجله سلامت ما قصد داریم تا با معرفی بیماری زونا از عوامل ایجاد بیماری زونا و همچنین علائم و نشانه های بیماری زونا و در پی آن درمان بیماری زونا و داروهای بیماری زونا را برای شما عزیزان نقل کنیم .

بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

بیماری زونا

معرفی بیماری زونا

زونا ( Herpes zoster یا Shingles ) یک بیماری ویروسی است که عامل مولد آن ویروس واریسلا زوستر (عامل آبله مرغان) است.

نظریه رایج برای این بیماری به این صورت است که پس از ابتلا و بهبودی آبله‌ مرغان این ویروس به صورت نهفته در سلول‌ های عصبی واقع در شاخ قدامی نخاع باقی می‌ماند. تا زمانی که به علت یک عامل تحریکی یا نقص سیستم ایمنی دوباره فعال شود. در این حالت بیماری موضعی دردناکی ایجاد می‌شود که زونا نام دارد.

نشانه‌های زونا تاول‌های منطقه‌ای یا کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می‌آید و با درد و سوزش همراه است. این تاول‌ها بیشتر در پوست سینه و پشت بروز می‌کند و برخلاف آبله‌مرغان سرایت ویروس در آن شایع نیست .

تاریخچه بیماری زونا

اگر چه ضایعات تاولی مانند زونا ردپایی بس طولانی در متون مکتوب پزشکی دارند، با وجود این تمایز زونا از بیماری‌هایی همچون آبله و اریزه‌پلاس و ارگوتیسم در اواخر قرن هجدهم با فعالیت ویلیام هبردن امکان‌پذیر گشت.

بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

عوامل ایجاد بیماری زونا

دلیل ایجاد بیماری زونا

زونا ناشی از فعالیت مجدد و تکثیر ویروس‌های خفته در سلول‌های نخاعی است. در حال دیده شده افرادی هم که هرگز ابله مرغان نگرفته اند دچار زونا شده و بهبودی آنها بسیار طولانی مدت تر از افرادی بوده که دچار ابله مراغان قبل از این شده اند.

زونا در هر سنی می‌تواند رخ بدهد ولی در بیش از نیمی از موارد در ایالات متحده در افراد ۵۰ سال به بالا دیده می‌شود. بیماری معمولاً افراد مسن را گرفتار می‌کند که می‌تواند ناشی از اختلال در ایمنی‌سلولی سیستم ایمنی به واسطه پیری ایجاد میشود.
عوامل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند از جمله تماس مستقیم با فرد بیمار، ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن به علت بیماری هایی چون ایدز، سرطان و مصرف داروهای متعدد، پیری.
افرادی که هرگز بیماری آبله مرغان را تجربه نکرده و کودکانی که قبل از سن یک سالگی به این بیماری مبتلا شده اند، در معرض ابتلا به بیماری زونا قرار دارند این گروه و افرادی که تا به حال در برابر بیماری آبله مرغان واکسینه نشده اند می توانند با تلقیح این واکسن از بروز زونا جلوگیری کنند.

علائم و نشانه های بیماری زونا

علایم اولیه شامل سردرد تب‌ و لرز خفیف و احساس بدحال و کسلی است. به دنبال علایم اولیه فرد دچار احساس درد سوزشی و افزایش حساسیت پوستی در ناحیه‌ای که اعصاب محیطی آن توسط ویروس آلوده شده بوده و دوباره فعال و در حال تکثیر است می‌شود.
شدت درد از خفیف تا بسیار شدید متغیر است. به دنبال آن تاول‌های قرمز و دردناکی که ۴-۵ روز پس از علایم اولیه در سطح بدن به وجود می‌آیند. تاول‌ها معمولاً در روی یک نوار پهن پوست قرمز در امتداد مسیر رشته‌های عصبی حسی در یک درماتوم خاص پوست پدید می‌آیند. درماتوم به یک ناحیه از پوست گفته میشود که عصبدهی با منشا جنینی مشترک داشته باشد .
تاول‌ها را غالباً می‌توان در ناحیه قفسه سینه دید که البته تنها در یک طریف بدن گسترش می‌یابند. از علایم شایع می‌توان تب و لرز خفیف و احساس کسالت و همچنین حالت تهوع را نام برد.
بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

نشانه های بیماری زونا

مسری بودن بیماری زونا

بیماری زونا مسری است اما نه از راهی که شما فکر می کنید!زونا باعث بروز زونا در افراد دیگر نمی شود ولی ممکن است که باعث ابتلای یک کودک به آبله شود. همچنین اشخاصی که واکسینه شده اند و یا اصلا مبتلا به آبله نبوده اند،در اثر تماس مستقیم با تاولهای بازشده یک بیمار ، احتمال دارد بیماری به آنها هم سرایت کند.
بنابراین فرد بیمار همواره باید تاولها را بپوشاند و تا بهبودی کامل از تماس با افراد دیگر بویژه نوزادان و زنان بارداری که قبلا واکسن نزده اند و یا دچار آبله نشده اند، پرهیز کند.

درمان بیماری زونا

جدید ترین و موثرترین داروی موجود در بازار والاسیکلوویر نام دارد و به شکل قرص در بسته های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرمی در داروخانه‌ها عرضه می شود.
والاسیکلوویر در واقع یک پیش داروست که در بدن به آسیکلوویر تبدیل می‌شود .داروی آسیکلوویر و پمادهای ضد ویروس گیاهی مانند: میرتوپلکس، آفتوپلکس و ملیسان نیز در تسکین علایم بسیار کمک کننده هستند.
در تمامی این داروها رعایت یک نکته ضروری است و آن هم اینکه با مشاهده اولین علایم سوزش یا خارش و گزگز شدن پوست بایستی درمان را اغاز کرد تا نتایج سریع تر و بهتری مشاهده شود. هدف از درمان، کاهش شدت و دوره بیماری، کاهش درد، تسریع در بهبود ضایعات پوستی و پیشگیری از عوارض درازمدت بیماری به ویژه درد عصبی به دنبال زونا می‌باشد. درمان در بیماران با ضعف سیستم ایمنی با هدف جلوگیری از گسترش پوستی و احشایی آن قابل توجه‌است.

ضدویروس
شامل آسیکلویر است.

ضد درد
دردهای خفیف تا متوسط با ضد دردهای معمول قابل کنترل هستند.

استروئید
باوجود اینکه کارآزمایی بالینی قابل توجه و متقاعدکننده برای تجویز استروئید در زونا وجود ندارد ولی با این حال کورتیکواستروئیدها به صورت خوراکی معمولاً همراه با ضدویروس‌ها تجویز می‌شود. در یک کارآزمایی روی بیماران با سیستم ایمنی طبیعی تجویز همزمان آسیکلوویر و پردنیزولون مدت‌زمان ترمیم و همچنین کیفیت زندگی را بهبود بخشیده‌است.

بیماری زونا معرفی عوامل علائم درمان و داروی زونا

درمان بیماری زونا

بیماری زونا و طب سنتی ایرانی

گروهی مدعی‌ اند که طب سنتی می‌تواند بیماری زونا را با تجویز یک ترکیب دارویی گیاهی درمان کند. این ترکیب عبارت است از: ۲۵ گرم اسطوخودوس + ۲۵ گرم خارخاسک + ۲۵ گرم ریشه ایرسا + ۲۰ گرم گل بنفشه. برای ایجاد این معجون باید تمام موارد فوق را نیم‌کوب و سپس دو قاشق غذاخوری آن را در ۵۰۰ سی‌سی آب کمی بجوشانید و سپس صاف نمایید. بر اساس این تجویز این دارو باید پیش از هر وعده غذایی به میزان یک فنجان مصرف شود.

با توجه به این که هیچ گونه مطالعه آزمایشگاهی درباره میزان تاثیر این درمان و عوارض جانبی آن انجام نگرفته است، ضروری است در صورت تمایل به استفاده از این روش، قبلاً با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

درمان خانگی بیماری زونا

برای سرعت دادن به روند بهبودی، بر روی جوشها می توانید دستمال های تمیز و نرم ، ولی خنک بگذارید.پرداختن به فعالیتهای روزانه می تواند فکر شما را آرامتر سازد.

درد عصبی پس از درمان بیماری زونا

درد عصبی پس از درمان در واقع یک اصطلاح می باشد که یک سوم بیماران پس از بهبود اسکارها هنوز درد را حس می کنند. این درد معمولاً به صورت سوزش و حساسیت پوست ظاهر می‌شود که معمولاً در دراز مدت التیام پیدا می کند و در مواردی اندک باعث درد های مزمن ماندگار خواهد شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*