خانه » دندانپرشکی » نشانه ها و علایم درآمدن دندان در نوزادان

نشانه ها و علایم درآمدن دندان در نوزادان

نشانه ها و علایم درآمدن دندان در نوزادان

رویش اولین دندان در نوزادان با درد گوش و علائمی مانند آبریزش دهان و بینی همراه است که بهتر است در این باره اطلاعاتتان را بالا ببرید. گوش درد از شایع ترین علائم رویش اولین دندان در نوزادان است. در این مطلب از مجله سلامت ما شما را با نشانه ها و علایم درآمدن دندان در نوزادان آشنا خواهیم کرد.

درآمدن دندان در نوزادان

درآمدن دندان در نوزادان

نشانه های درآمدن دندان ها

با توجه به اینکه دندان‌ها هنگام بیرون آمدن از لثه بسیار کوچکتر از آن هستند که دیده شوند و اینکه فرآیند دندان درآوردن در کودکان متفاوت است، علائمی که معمولاً می‌توان انتظار داشت عبارتند از:

کشیدن گوش و درد گوش

کشیدن گوش، اگرچه گاهی اوقات نشانه عفونت گوش است، اما می‌تواند نشانه درآمدن دندان نیز باشد؛ در این وضعیت، درد ایجاد شده در فک به گوش سرایت می‌کند. به خانواده ها توصیه می‌شود در هنگام بروز درد گوش فرزندشان را به مراکز درمانی ارجاع دهند تا با معاینه نسبت به سلامت گوش ها اطمینان داشته باشند و توصیه می‌شود از انجام هر گونه خود درمانی به شدت خودداری کنند زیرا این درد کاملا طبیعی است و نیاز به دارو درمانی ندارد.

نیاز به گاز گرفتن

فشاری که دندان‌های در حال جوانه زدن، از زیر به لثه‌ها وارد می‌کنند با اعمال فشار از جهت مخالف تسکین می‌یابد، بنابراین اغلب نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند اشیاء مختلف را گاز می‌گیرند. البته، جویدن اجسام مختلف می‌تواند پاسخ غریزی نوزاد به حس عجیبی که در دهان خود دارد نیز باشد.

علایم درآمدن دندان در نوزادان

علایم درآمدن دندان در نوزادان

پف کردن لثه ها

در برخی موارد، قبل از جوانه زدن دندان، محل رویش آن در لثه نوزاد قرمز، متورم و کبود می‌شود. گاهی اوقات بالا آمدن دندان در زیر لثه باعث برآمدگی آن می‌شود، طوری که اگر بتوانید کودکتان را متقاعد کنید دهانش را به اندازه کافی باز کند، می‌توانید دندانی که زیر پوست قرار دارد را ببینید.

تراوش بیش از حد آب دهان

افزایش ترشح بزاق می‌تواند یکی از نشانه‌های رویش یک دندان جدید باشد. البته این حالت یکی از مراحل طبیعی رشد نوزاد نیز هست، بنابراین ترشح بیش از حد آب دهان همیشه نشانه دندان درآوردن نوزاد نیست. هیچ راهی برای تشخیص ارتباط ترشح بیش از حد بزاق نوزاد با درآمدن دندان جدید وجود ندارد. برای اطمینان از این موضوع باید علائم زیر نیز دیده شوند:

بهانه‌گیر شدن نوزاد، خصوصاً هنگام شب

جوانه زدن دندان (یعنی حرکت رو به بیرون دندان در استخوان و لثه) معمولاً به شکل مرحله‌ای صورت می‌گیرد، طوری که فعالیت دندان در شب بیش از روز است، بنابراین نوازدتان شب هنگام بهانه‌گیرتر خواهد بود.

نشانه های درآمدن دندان در نوزادان

نشانه های درآمدن دندان در نوزادان

تغییر در عادات غذا خوردن

در این حالت، نوزادانی که غذاهای جامد می‌خورند، به تغذیه پستانی یا تغذیه از بطری تمایل می‌یابند زیرا قاشق لثه‌های ملتهب آن‌ها را اذیت می‌کند. برخی دیگر از نوزادان نیز، کاملاً عکس این عمل را انجام می‌دهند، یعنی بیشتر غذا می‌خورند، چرا که فشار متقابل وارده، احساس خوبی به آن‌ها می‌دهد و نوزادانی که هنوز از پستان یا بطری تغذیه می‌کنند نیز ممکن است در ابتدا مشتاقانه شروع به تغذیه کنند اما سریع از خوردن منصرف شوند زیرا عمل مکیدن، فشار ناراحت کننده‌ای را به لثه‌ها و کانال‌های گوش آن‌ها وارد می‌کند.

تب

گاهی اوقات کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند، هنگامی که گوش خود را می‌گیرند قدری افزایش دما را احساس می‌کنند. زیرا دندان درآوردن می‌تواند باعث تب درجه پایین در کودکان شود.

سرفه کردن

در برخی موارد، کودکان در دوره‌ای که در حال دندان درآوردن هستند، دچار سرفه‌های بی‌ضرری نیز می‌شوند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*