خانه » دندانپرشکی » دندان های شیری و مراقبت از آنها

دندان های شیری و مراقبت از آنها

دندان های شیری و مراقبت از آنها دندان های شیری اولین دندان که ۲۰ دندان هستند و به تدریج دندان های دائمی جانشین آنها می شوند و مراقبت از دندان های شیری تاثیرات زیادی بر سلامتی کودکان دارد.

دندان های شیری

دندان های شیری

دندان های شیری به طور میانگین از 6 تا 12 سالگی شروع به افتادن کرده و دندان‌های اصلی جایگزین آن می‌شود. دندان‌های شیری اگر آسیاب‌های آن نیفتاد باید نسبت به کشیدن آن در زمان معین اقدام کرد.

خرابی دندان‌های شیری به دندان‌های اصلی نیز آسیب وارد می‌‌کند که والدین باید نسبت به این مسئله اقدام کرده و بسته به خرابی دندان شیری آن را توسط دندانپزشک پر کرده یا بکشند.

تماس مستقیم لیموترش با دندان سبب آسیب به مینای آن می‌شود و این مسئله به دلیل خاصیت اسیدی لیموترش بوده که در واقع مینای دندان را دچار ‌آسیب می‌کند.

افراد باید هر 6 ماه یکبار به طور متوسط جهت معاینه دندان‌‌ها به دندانپزشک مراجعه کنند. باکتری‌های دندان که باعث خرابی دندان می‌شود باکتری‌های غالبی بوده که اصلی‌ترین آن استرپتوکوک موتانس نام دارد و در صورتی که زخمی در دهان ایجاد شود یا به طور مثال جراحی در دهان صورت گیرد باید اقدامات لازم همچون استفاده از آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک انجام شود چرا که در غیر این صورت سبب  التهاب اندوکارد قلب خواهد شد.

مراقب از دندان های شیری

مراقب از دندان های شیری

عفونت دهان در اثر زخم لثه یا دهان می‌تواند به قلب آسیب وارد کند و بیمارانی که پروتز‌های قلبی همچون باطری یا دریچه مصنوعی قلب دارند این مسئله در آنها حساس‌تر بوده و باید نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بسیار توجه داشته باشند.

جرم‌گیری دندان همچون شمشیر دولبه است، جرم زیاد سبب خرابی دندان می‌شود و از طرفی جرم‌گیری بیش از حد نیز به دندان‌ها آسیب وارد کرده بنابراین توصیه می‌شود به طور خیلی زیاد افراد دندان‌های خود را جرم‌گیری نکنند.

جویدن آدامس بدون شکر برای دندان‌ها مفید بوده چرا که سبب افزایش ترشح بزاق به دهان شده که خاصیت ‌آنتی‌باکتریال دارد بنابراین مصرف به اندازه آدامس بدون شکر از خرابی دندان پیشگیری می‌کند ولی آدامس‌های دیگر سبب آسیب به دندان خواهد شد.

تمیز کردن دندان شیری

تمیز کردن دندان شیری

تمیز کردن دندان شیری کودک

مسواک زدن پلاک‌های باکتریایی عامل پوسیدگی را از روی دندان پاک می‌کند. روزانه حداقل یک بار قبل از خواب با استفاده از مسواک نرم با سر کوچک، ترجیحاً مسواک مخصوص کودکان دندان‌های شیری فرزندتان را مسواک بزنید.

زمان شروع استفاده از خمیر دندان و میزان مورد نیاز آن برای کودک

هر چه زودتر بهتر! لثه‌های نوزاد را از همان بدو تولد با مسواک نرم مخصوص نوزادان یا دستمال مرطوب تمیز کنید. به محض درآمدن دندان‌ها نیز آن‌ها را دو بار در روز با مسواک نرم با اندازه مناسب سن کودک و خمیردندان فلورایددار مسواک بزنید. برای مسواک زدن دندان‌های کودکان کوچک‌تر از دو سال به اندازه یک دانه برنج خمیردندان روی مسواک بگذارید و این مقدار را برای کودکان 2 تا 5 سال به اندازه نخود افزایش دهید. خود نیز بر مسواک زدن فرزندتان نظارت داشته باشید یا در صورت لزوم دندان‌هایش را مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید که خردسالان نمی‌توانند خود دندان‌هایشان را به خوبی تمیز کنند. کودکان باید خمیردندان اضافی را پس از مسواک زدن بیرون بریزند و قورت ندهند.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*