خانه » بیماری » لوپوس » بیماری لوپوس Lupus معرفی علائم عوامل درمان داروی لوپوس

بیماری لوپوس Lupus معرفی علائم عوامل درمان داروی لوپوس

معرفی بیماری لوپوس Lupus عوامل علائم دارو و درمان لوپوس

بیماری لوپوس از بیماری های خودایمنی است که بیشتر در خانم ها آسیب زننده تر است و بیشتر در خانم ها آزار دهنده تر می باشد .

در این مطلب از مجله سلامت ما قصد داریم تا با معرفی بیماری لوپوس و همچنین توضیحات کامل در مورد عوامل بیماری لوپوس و علادم بیماری لوپوس و همچنین درمان بیماری لوپوس به مبتلایان به این بیماری اطلاعاتی در این زمینه ارائه دهیم .

بیماری لوپوس lupus

معرفی بیماری لوپوس Lupus

لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک ( Systemic Lupus Erythematosus) در پزشکی با علامت اختصاری SLE گونه‌ای از انواع بیماریهای خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان‌ ها و بافت‌ های پیوندی خودی عمل کرده و به‌ آن‌ ها آسیب می‌رساند. زنان در مقابل این بیماری ده‌برابر بیشتر از مردان آسیب‌پذیرند.

این بیماری اغلب پوست و چندین اندام داخلی را درگیر می‌کند و با وجود اتو آنتی بادی در خون همراه است. سیر بالینی لوپوس شامل دوره‌های فعالیت و بهبود است.

لوپوس (Lupus) در زبان لاتین به معنی گرگ و اریتما (Erythema) در زبان یونانی به معنی سرخی است. این نام بخاطر شکل لکه سرخ بر پوست است که شبیه جای گازگرفتگی گرگ است.

آمار بیماران مبتلا به لوپوس Lupus

۹۰٪ از کل مبتلایان را زنان تشکیل میدهند – اکثراً بین ۱۵ تا ۴۵ سالگی مبتلا می‌شوند .

۷۰٪ بیماران لوپوس منتشر است. در ۵۰٪ بیماران یک عضو اصلی شان درگیر است .

لوپوس پوستی تقریباً ۱۰٪ همه انواع بیماران لوپوس است .

۲۰٪ ژنتیک است در خانواده درجه یک .

فقط ۵٪ از بچه‌هایی که از پدر و مادری که مبتلا به لوپوس هستند، مبتلا به لوپوس می‌شوند .

در سیاه پوستان ۲ تا ۳ برابر بیشتر از بقیه افراد است .

درمان بیماری لوپوس lupus

عوامل بیماری لوپوس Lupus

سبب بیماری نقص ایمنی پوست و ارگان‌های داخلی است که منشأ آن تاکنون شناخته نشده‌است، را اطلاق می‌گردد. در نوع رایج‌تر آن «ال. ئی. کرونیکوس دیسکوئیدس» که فقط محدود به‌پوست می‌شود ، اکثراً روی صورت و بینی لکه‌ای سرخ رنگ به شکل پروانه نقش می‌بندد. نوع حاد آن، که به‌ندرت به‌ مرگ می‌انجامد و بیشتر در زنان و در دههٔ سوم سنین زندگی بروز می‌کند، به‌ارگان‌های داخلی مانند کلیه، قلب و مفاصل نیز سرایت می‌نماید.

پس از بروز (.L. E) در خون بیمار، عوامل دفاعی پدیدار می‌گردد که علیه سلول‌های حفاظت کننده و گلبول‌های موجود در خون اقدام کرده و به‌نابودی آنها می‌پردازد و منجر به‌تقلیل گلبول‌های سفید و قرمز خون می‌شود. در این مقطع، سلول‌های ایمنی حاصل از این فعل و انفعالات، در جدارهٔ رگ‌ها و سایر نقاط بدن رسوب نموده که این خود به‌دگرگونی ارگان‌های مربوطه می‌انجامد. به زبان ساده‌تر، این بیماری مظهر نوعی برادرکشی است که طی آن گلبول‌های سفید – که به منزله سیستم دفاعی بدن هستند – شروع به از بین بردن یکدیگر و در مراحل پیشرفته بافت‌های گوناگون بدن می‌کنند و در نتیجه تعداد آنها کاهش یافته و شدت بیماری را سبب می‌شوند. گرچه منشأ و عامل بروز این بیماری تاکنون ناشناخته مانده‌ است لیکن پژوهشگران حدس می‌زنند که عامل بروز این بیماری احتمالأ نوعی ویروس یا پرتو فرابنفش است.

علاوه بر فرضیه فوق، نتایج حاصله از آزمایش‌های دیگر، حاکی از این است که عامل ژنتیکی نیز در این بیماری مؤثر است: خویشاوندان درجه اول و دوم یک فردِ مبتلا به‌لوپوس، بیش از دیگران در معرض ابتلا قرار می‌گیرند. احتمال این‌که یک شخص مبتلا به‌لوپوس حداقل دارای یک خویشاوند درجهٔ اول مبتلا به‌همین بیماری بوده‌باشد، در حد ٪۳ تا ٪۱۰ ثابت شده‌است.

آمار موجود درباره دوقلو های تک تخمکی مبتلا به‌ لوپوس ۲۵ درصد است. آمار دو قلوهای دوتخمکی مبتلا به‌لوپوس فقط ٪۵ است.

وجود آنتی بادی های علیه اجزای هسته نشانه شاخص سرولوژی در بیماری SLE می باشد.

فرضیه ای مبنی بر اینکه اختلال در عملکرد ماکروفاژهای رفتگر (Scavenger) باعث انباشته شدن سلول های آپاپتوز شده در بافت ها و ایجاد التهاب است. همچنین در اختلالات نادر ژنتیکی در عملکرد اجزای سیستم کمپلمان(شامل C1q,C2وC4) باعث ایجاد SLE می گردند.

به طور کلی میتوان عوامل ایجاد بیماری لوپوس را در موارد زیر نیز گنجاند :

 • هورمون‌ها

براساس برخی تحقیقات، زنانی که در دوران شیردهی به سر می‌برند به عنوان گروهی که به طور عمده تحت تاثیر بیماری لوپوس قرار دارند شناخته می‌شوند، به همین دلیل هورمون‌هایی مانند استروژن یکی از علل بروز این بیماری هستند.

مطلب مرتبط: علائم لوپوس: ۲۴ نشانه ابتلا به بیماری لوپوس در مردان و زنان

 • ژنتیک

کسانی که یکی از اعضای خانواده‌شان دارای سابقه‌ی ابتلا به لوپوس هستند، بیش‌تر از افرادی که کسی در خانواده‌شان این بیماری را نداشته‌است، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. با این حال این یک عامل قوی نیست، زیرا شما ممکن است به لوپوس دچار نشوید، حتی اگر عامل ژنتیکی آن را داشته باشید.

 • اشعه‌ی ماوراء بنفش

یکی از دلایل بروز لوپوس، قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش است. این اشعه می‌تواند هم طبیعی و از نور خورشید و هم از چراغ‌های فلورسنت باشد؛ همه‌ی آنها می‌توانند علل بروز لوپوس باشند.

 • داروها

مصرف برخی از داروها مانند داروهای تشنج یا فشار خون می‌تواند باعث بروز این بیماری شود. با این حال، هنگامی ‌که علت بروز این بیماری دارو است، درمان لوپوس آسان‌تر است. چرا که وقتی مصرف دارو را متوقف کنید، معمولا بیماری نیز متوقف خواهد شد.

 • استرس

احساس استرس نیز می‌تواند عامل بروز این بیماری باشد. این استرس می‌تواند استرس ذهنی باشد مانند احساس تحت فشار بودن یا استرس جسمی پس از انجام برخی از انواع عمل جراحی.

تمام علت‌های بالا ناگهان باعث بروز بیماری لوپوس نمی‌شوند، زیرا معمولا این بیماری در اثر ترکیب شدن چند عامل رخ می‌دهد. بنابراین این‌که فقط یکی از این عوامل را دارید، به این معنا نیست که مبتلا به این بیماری هستید. علاوه بر این، لوپوس در واقع نوعی بیماری است که پیدا کردن علت آن دشوار است حتی اگر برخی از عوامل بالا نشانه‌های آن باشند.

نشانه های بیماری لوپوس lupus

علائم بیماری لوپوس Lupus

علایم و نشانه‌هایی که ممکن است زنگ خطری برای عود بیماری لوپوس باشد.

خسته شدن بیش از حد انتظار

احساس ضعف مداوم

احساس درد در تمام بدن

داشتن تب به صورت خفیف یا شدید

بی اشتهایی مداوم

کاهش وزن ناخواسته

افزایش ریزش مو

خونریزی از بینی به صورت مکرر

زخم‌های سقف دهان به طوری که پس از خوردن غذاهای تند دچار سوزش شود

بثورات پوستی در نقاط مختلف بدن

درد مفاصل

تورم مفاصل

خستگی مفاصل هنگام برخاستن از خواب

درد قفسه سینه با افزایش تنفس

تنگی نفس

سرفه همراه با خلط خونی

سردردهای غیرمعمول و مداوم

احساس حالت تهوع و استفراغ

احساس ناراحتی و درد در شکم به طور مداوم

ورم کردن پاها به طور مداوم

ورم کردن پلک‌ها

دیده شدن خون در ادرار

در صورت بالا رفتن مقدار pt علامت مشخصه لوپوس است .

لوپوس lupus

روش های جلوگیری از ابتلا به بیماری لوپوس

هرچند تشخیص علت بروز لوپوس دشوار است، اما در این‌جا چند نکته می‌بینید که با رعایت آنها می‌توانید از بدتر شدن لوپوس جلوگیری کنید.

 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید

همان‌طور که در بالا گفته شد، نور خورشید یکی از دلایل بروز لوپوس است، و بنابراین جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای افراد مبتلا به لوپوس بسیار مهم است. اگر به خارج از منزل می‌روید، فراموش نکنید که کرم ضد آفتابی با SPF دست کم ۱۵ استفاده کنید.

 • ورزش کنید

خستگی ناشی از بیماری دلیل خوبی برای تنبلی کردن و ورزش نکردن نیست. ورزش کردن برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان بسیار مهم است. نیازی نیست که تمرینات سنگین انجام بدهید، بلکه می‌توانید تمرینات ساده‌تر مانند پیاده‌روی را انتخاب کنید تا بتوانید بدن‌تان را به تحرک وادار کنید.

 • به نشانه‌های این بیماری دقت کنید

اگر احساس می‌کنید بعضی از علائم این بیماری را دارید، یادداشت‌برداری کنید و با انجام تحقیقاتی ببینید که چه چیزهای این علایم را ایجاد می‌کنند. این کار به شما کمک می‌کند که این علل را تکرار نکنید تا دوباره همان نشانه‌ها رخ ندهند. مطمئنا این کار نه تنها می‌تواند سبب شود که احساس بهتری داشته باشید، بلکه شما را مجبور می‌کند که در انجام کارها یا خوردن مواد غذایی بیش‌تر مراقب باشید.

 • مشورت با یک پزشک

از پزشک‌تان بخواهید که مانع از بدتر شدن لوپوس در شما شود، چرا که این کار یکی از بهترین اقدامات است. از آن‌جایی که او اختلال شما را به خوبی می‌شناسد، می‌تواند توصیه‌های خوبی به شما بدهد تا با وجود لوپوس زندگی نرمالی را سپری کنید.

عوامل ایجاد بیماری لوپوس lupus

درمان بیماری لوپوس و داروی بیماری لوپوس

برای درمان لوپوس حاد ، کورتیکوستروئید تجویز می‌شود. تجویز داروی ضد مالاریا مانند هیدروکسی کلروکین نیز مؤثر است. از کرم‌های محافظت کننده در مقابل نور مانند «کورتیکوئید»∗ استفاده می‌کنند. در موراد مقاوم به کورتیکواستروئیدها از داروهای ضعیف کننده ایمنی مانند آزاتیوپرین، میکوفنولات موفتیل و سیکلوفسفامید استفاده می‌شود.

داروی تزریقی جدید، با نام بنلیستا (Benlysta)، اولین دارویی است که به طور ویژه برای درمان لوپوس ساخته شده‌است.

به طور کل برای درمان بیماری لوپوس راه های زیر را نیز میتوان پیشنهاد داد :

 • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS)

از آن‌جایی که لوپوس باعث بروز التهاب می‌شود، در صورت احساس درد در عضلات یا مفاصل‌تان، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) ضروری است. از پزشک‌تان بخواهید که داروها را تجویز کند زیرا برخی از انواع NSAID‌ها مانند ناپروکسن و ایبوپروفن وجود دارد که ممکن است برای برخی بیماری‌ها مانند اختلالات کلیه و معده مناسب نباشند.

 • داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی

این دارو چنان‌چه از نام‌اش پیدا است، برای سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود تا علائم این بیماری کاهش پیدا کند چرا که این دارو آسیب سیستم ایمنی بدن را ترمیم می‌کند. از آن‌جایی که لوپوس عمدتا به دلیل حمله‌ی سیستم ایمنی بدن به بخش‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود، این دارو بسیار مفید و تاثیرگذار است. با این حال فراموش نکنید که داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی کاملا قوی است و باید برای موارد شدید این بیماری مورد استفاده قرار بگیرد. این دارو می‌تواند به عوارض جانبی زیادی مانند اسهال و استفراغ منجر شود.

 • کورتیکواستروئیدها

این دارو نیز به دلیل اثر قوی آن، برای موارد شدید لوپوس استفاده می‌شود. بسته به این‌که لوپوس در شما تا چه حد شدید است، دوز تجویز شده توسط پزشک‌تان ممکن است کم یا زیاد باشد. کورتیکواستروئیدها برای درمان التهاب موثر هستند، اما اگر به مدت طولانی در دوزهای بالا استفاده شوند، ممکن است به ضعیف شدن استخوان‌ها منجر شوند.

 • ریتوکسی‌ مب

ریتوکسی‌مب داروی جدید لوپوس است که برای موارد شدید و جهت کمک به کسانی که لوپوس دارند و نمی‌توانند با داروهای دیگر درمان شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو لنفوسیت‌های B را که علایم لوپوس را ایجاد می‌کنند، از طریق تزریق می‌کشد. باز هم این درمان باید توسط پزشک‌تان به شما توصیه شود، زیرا در بعضی از مناطق ممکن است هنوز مجوز آن صادر نشده باشد.

درمان‌های زیادی برای درمان بیماری لوپوس بسته به علائم و شدت آن وجود دارد. درمان باید با یک سبک زندگی اصولی و درست ترکیب شود تا این اختلال بهبود بیابد. داروها باید بر اساس تجویز پرشک استفاده شوند چرا که در غیر این صورت برخی عوارض جانبی ممکن است رخ بدهند. اگر مطمئن نیستید که لوپوس دارید یا خیر، خودتان تصمیم‌گیری نکنید، بلکه باید به پزشک مراجعه کنید تا این بیماری در شما تشخیص داده شود. در مورد اختلال‌تان با یک پزشک مشورت کنید تا بهترین شیوه را برای درمان مشکل‌تان و پیشگیری از بروز آن انتخاب کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*