خانه » بیماری » وزوز گوش علایم و روش های درمان

وزوز گوش علایم و روش های درمان

وزوز گوش علایم و روش های درمان احتمالا برای شما هم پیش آمده که گوش هایتان شروع به وزوز کند که خیلی آزار دهنده است. اگر وزوز گوش ادامه دار شود باید به پزشک مراجعه کنید زیرا می تواند علایم یک بیماری باشد. در این مطلب از مجله سلامت ما شما را با وزوز گوش، علایم و روش های درمان آن آشنا خواهیم کرد.

وزوز گوش

وزوز گوش

علت وزوز گوش چیست؟

قرار گرفتن در معرض صدای بلند

یک علت رایج وزوز گوش آلودگی صوتی است، در واقع فرد وقتی در معرض صدای بلند قرار بگیرد دچار وزوز گوش می‌شود به همین دلیل کسانی که اکثرا در معرض صدای بلند هستند، دچار وزوز گوش می‌شوند. استفاده مداوم از هدفون نیز دلیلی برای وزوز گوش است.

ضربه خوردن سر

اگر بعد از ضربه خوردن سر دچار وزوز گوش شدید، سریع به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال ضربه مغزی وجود دارد مخصوصا مواقعی که دچار سرگیجه و حالت تهوع هم شده باشید!

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها ممکن است علت وزوز گوش باشد مثلا مصرف داروهایی مانند: آسپرین، آنتی بیوتیک‌ها و قرص‌های ضد افسردگی، نمونه‌ای از این قرص‌ها هستند که معمولا با قطع مصرف این داروها وزوز گوش نیز قطع می‌شود.

وجود جرم زیاد در گوش‌ها

وجود جرم زیاد در گوش‌ها باعث ایجاد وزوز گوش می‌شود. با مراجعه به دکتر و از بین رفتن این جرم‌ها، وزوز گوش نیز قطع می‌شود.

رشد غیر عادی استخوان

در برخی از افراد به علت اختلال ارثی استخوان گوش میانی به طور غیر عادی رشد می‌کند که همین هم باعث وزوز گوش و حتی از دست دادن شنوایی می‌شود.

سایر بیماری‌ها

وجود برخی از بیماری‌ها در بدن باعث ایجاد وزوز گوش می‌شود مثلا بیماری دیابت، حساسیت و … نمونه‌ای از این بیماری‌ها هستند که باید سریع به پزشک مراجعه کنید تا علت وزوز گوش کشف شود و سپس به درمان آن بپردازند.

استرس و اضطراب

جالب است بدانید که یک علت مجهول وزوز گوش ممکن است استرس باشد. شاید در پایان یک روز پز از استرس گوش‌های شما وزوز کند. استرس علاوه بر تاثیرات مضر فراوان، باعث ایجاد وزوز گوش نیز می‌شود پس اگر ناگهانی دچار وزوز گوش شدید، باید فکر کنید که استرس دارید یا نه؟

آسیب دیدن گوش

اگر گوش فرد، آسیب جدی دیده باشد تا مدت‌ها دچار وزوز گوش خواهد شد، اگر با مراجعه به پزشک علت وزوز گوش مشخص شد، برای کم‌تر شنیدن این وزوز ممکن است دکتر سمعک را پیشنهاد کند.

علایم وزوز گوش

علایم وزوز گوش

راهکارهای درمان وزوز گوش

درمان عوامل زمینه‌ساز وزوز گوش

پزشک معالج در درجه‌ی نخست سعی خواهد کرد تا فرد را از لحاظ ابتلا به هرگونه بیماری‌ای که منجر به وزوز در گوش می‌شود، معاینه کند. چنانچه وزوز گوش بر اثر مشکل دیگری ایجاد شده باشد که با چنین علائمی همراه است، پزشک معالج راحت‌تر می‌تواند درمورد طریقه‌ی درمان تصمیم بگیرد. برخی از راهکارهایی که درخصوص درمان عوامل زمینه‌ساز وزوز گوش اتخاذ می‌شوند عبارتند از:

پاک‌سازی جرم گوش: پاک‌سازی جرم گوش، البته درصورتی‌که عامل وزوز گوش تشخیص داده شود، از علائم این عارضه می‌کاهد.
درمان بیماری‌های عروقی: بیماری‌های عروقیِ زمینه‌ساز وزوز در گوش بسته به نوع بیماری با دارو، جراحی یا دیگر راهکارهای درمانی قابل مداوا خواهند بود.
تغییر داروهای مصرفی: چنانچه وزوز گوش بر اثر عوارض دارویی ایجاد شده باشد، پزشک معالج می‌تواند با قطع، کاهش دُز مصرفی یا تغییر دارو از ادامه‌ی این عارضه جلوگیری کند.

استفاده از دستگاه‌های سرکوب صدا

در بعضی از موارد، استفاده از دستگاه تولید صدای سفید به سرکوب صدای وزوز گوش و کاهش آزاردهندگی این عارضه کمک می‌کند. از این‌رو پزشک معالج بسته به تشخیص ممکن است استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی سرکوب صدا را توصیه کند:

دستگاه‌های تولید صدای سفید: این دستگاه‌ها صداهای شبیه‌سازی‌شده‌ی محیطی مانند ریزش باران یا امواج اقیانوس پخش می‌کنند و معمولا در بهبود وزوز گوش مؤثرند. شاید ترجیح بدهید که شب‌ها روی بالش‌های اسپیکرداری که صدای سفید پخش می‌کنند، بخوابید. استفاده از پنکه، دستگاه‌های رطوب‌ساز، دستگاه‌های رطوبت‌گیر یا تهویه‌ی هوا در اتاق خواب (بیشتر به‌علت صدای یکنواخت و ملایمی که تولید می‌کنند) به پوشش صدای وزوز گوش کمک می‌کند.

دستگاه‌های کمک‌شنوایی: استفاده از دستگاه‌های کمک‌شنوایی به‌ویژه اگر فرد علاوه‌بر وزوز گوش به مشکلات شنوایی نیز مبتلا باشد، در بهبود علائم مؤثر است.

دستگاه‌های ماسک صدا: این دستگاه‌ها مانند وسایل کمک‌شنوایی در داخل گوش قرار می‌گیرند و با تولید مداوم و ضعیف صدای سفید از شدت شنیده‌شدن صدای وزوز می‌کاهند.

بازآموزی وزوز گوش: در این روش درمانی نیز از دستگاه‌های کمک‌شنوایی پوشیدنی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با پخش برنامه‌ریزی‌شده‌ی صداهای موسیقایی قادرند مانع شنیده‌شدن فرکانس‌های ناشی از وزوز گوش شوند. این روش درمانی در طول زمان فرد را به وزوز گوش عادت می‌دهد، به‌گونه‌ای که دیگر حواس فرد روی وزوز گوش متمرکز نخواهد شد. بازآموزی وزوز گوش معمولا همراه با مشاوره‌درمانی انجام می‌شود.

درمان دارویی

درمان دارویی علاج وزوز گوش نیست، اما در بعضی موارد به کاهش شدت علائم یا عوارض این عارضه کمک می‌کند. بعضی از داروهایی که ممکن است جهت بهبود وزوز در گوش تجویز شوند عبارتند از:

ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای مانند آمی‌تریپتلین و نورتریپتلین: آزمایش این داروها روی عده‌ای از مبتلایان موفقیت‌آمیز بوده است. این داروها معمولا تنها درصورت حادبودن وزوز تجویز می‌شوند، زیرا عوارض دردسرسازی مانند خشکی دهان، تاری دید، یبوست و مشکلات قلبی ایجاد می‌کنند.

آلپرازولام: این دارو که با نام‌های تجاری «نیراوام» و «زاناکس» نیز شناخته می‌شود، در بهبود علائم وزوز گوش مؤثر است، اما عوارضی مانند خواب‌آلودگی و حالت تهوع ایجاد می‌کند. داروی مذکور همچنین می‌تواند به اعتیاد دارویی منجر شود.

اصلاح سبک زندگی و درمان‌های خانگی

وزوز گوش در اغلب موارد کاملا قابل درمان نیست. از این‌رو مبتلایان به‌تدریج به صدایی که در گوش‌شان می‌شوند، ناچارا عادت می‌کنند. اما این صدای آزاردهنده به‌کمک راهکارهای زیر تا حدودی قابل تحمل‌تر می‌شود:

پرهیز از محرک‌های احتمالی: از محرک‌هایی که موجب تشدید وزوز گوش می‌شوند، مانند مواجهه با صدای بلند یا مصرف کافئین و نیکوتین پرهیز کنید.

ماسکه کردن صدا: گوش‌دادن به صدای محیط، مثلا موسیقی ملایم یا حتی صدای ممتد پنکه به کمتر شنیده‌شدن صدای وزوز گوش کمک می‌کند.

کنترل استرس: استرس موجب تشدید وزوز گوش می‌شود. کنترل استرس، مثلا از طریق آرامش‌درمانی، بیوفیدبَک یا ورزش، در کاهش استرس مؤثر است.

ترک الکل: مصرف نوشیدنی‌های الکلی به‌علت گشادکردن عروق خونی موجب افزایش جریان خون در نواحی گوش داخلی و شنیده‌تر شدن صدای وزوز در گوش می‌شود.

درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش

درمان‌های جایگزین

شواهد محکمی درخصوص اثربخشی درمان‌های جایگزین روی وزوز گوش در دست نیست، اما بعضی از درمان‌های جایگزینی که در این مورد آزمایش شده‌اند عبارتند از:

  • طب سوزنی
  • هیپنوتیزم
  • جینکو بیلوبا (نوعی گیاه دارویی)
  • مکمل های غذایی روی (زینک)
  • ویتامین‌های گروه ب

تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای روش درمانیِ بدون درد و غیرتهاجمی دیگری است که در بهبود علائم وزوز گوش در عده‌ای از مبتلایان نتیجه‌بخش بوده است. این روش درمانی هم‌اکنون بیشتر در کشورهای اروپایی و برخی آزمایشگاه‌های آمریکا انجام می‌شود. اما هنوز زمان لازم است تا پژوهشگران دریابند که پیاده‌سازی این روش دقیقا روی چه بیمارانی اثربخش خواهد بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*