خانه » بیماری » خشکی چشم علایم و روش های درمان

خشکی چشم علایم و روش های درمان

خشکی چشم علایم و روش های درمان خشکی چشم ناشی از تغییر در کیفیت اشک چشم است که در تمام دوره های سنی نیز دیده می‌شود اما اکثرا افراد مسن و بانوان را دچار می کند. از علایم خشکی چشم می توان به سوزش و خارش خفیف چشم اشاره کرد. در این مطلب از مجله سلامت ما شما را با علایم و روش های درمان خشکی چشم آشنا خواهیم کرد.

خشکی چشم

خشکی چشم

تشخیص خشکی چشم

اکثر کسانی که دچار خشکی چشم شده‌اند، احساس نمی‌کنند که دچار خشکی چشم شده‌اند، چون علائم متفاوتی دارد برخی از علائم عبارتنداز:

 • سوزش و خارش چشم
 • تاری دید که با پلک زدن برطرف می‌شود.
 • قرمزی چشم
 • حساسیت به نور شدید
 • اشک ریزش بیش از حد
 • عدم تحمل لنز تماسی
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم

علل ایجاد خشکی چشم

همانطور که گفتیم تغییر در کمیت و یا کیفیت اشک چشم باعث ایجاد خشکی چشم می‌شود از مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد خشکی چشم می‌شود، عبارتنداز:

عوامل محیطی

عوامل محیطی تاثیر زیادی روی خشکی چشم دارند، به طوری که در محیط‌های گرم و خشک تبخیر لایه آبکی بیشتر می‌شود. همچنین اگر فرد مدام در معرض باد شدید و و هوای سرد و دود (ماشین یا سیگار) قرار گیرد، بیشتر دچار خشکی چشم می‌شود.

کار طولانی مدت با چشم

پلک زدن متناوب برای پخش لایه اشک بر چشم ضرورت دارد. اگر فردی، طولانی مدت به چیزی خیره شود (مثلا به گوشی، تلویزیون، مطالعه و …) و پلک نزند علائم خشکی چشم افزایش می‌یابد.

خشکی چشم

درمان خشکی چشم

داروها

برخی از داروهای ساده نیز موجب افزایش خشکی چشم می‌شود این داروها عبارتنداز:

 • داروهای ضد فشار خون
 • قرص‌های جلوگیری از بارداری
 • بسیاری از قطره‌های چشمی
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای قلبی
 • داروهای سرماخوردگی

افزایش سن

با افزایش سن، ترشح لایه آبکی اشک کم می‌شود همچنین میزان ترشح چربی در چشم نیز کاهش می‌یابد در نتیجه تبخیر لایه آبکی چشم بیشتر شده و باعث افزایش خشکی چشم می‌شود.

بسته نشدن پلک‌ها

پلک زدن مداوم تاثیر خیلی زیادی برای پیشگیری از خشکی چشم دارد ولی وقتی یک فرد به علت مشکلات ساختاری درست بسته نشود مقدار تبخیر اشک بیشتر شده و فرد در معرض خشکی چشم قرار می‌گیرد. همچنین اگر کسی دچار مشکلات عصبی، مانند پارکینسون باشد، احتمالا دچار خشکی چشم هم خواهد شد.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی چربی لایه اشک را تغییر می‌دهد و این باعث خشکی چشم می‌شود. تغییرات هورمونی شامل: بارداری، یائسگی، قرص ضد بارداری خشکی چشم را زیاد می‌کند.

مشکلات تغذیه‌ای

به کمبود ویتامین A در بدن توجه کنید، این کمبود می‌تواند به موارد شدید و خطرناک خشکی چشم منجر شود.

لنزهای تماسی

یک علل شایع برای خشکی چشم، استفاده از لنز تماسی است. لنزهای تماسی مانند یک اسفنج، لایه آبکی اشک را جذب کرده و باعث خشکی چشم می‌شود. همچنین باعث کم شدن حس قرنیه و کاهش پلک زدن شده و همه این موارد باعث مشکل در کمیت و کیفیت ایجاد اشک خواهد شد.

درمان خشکی چشم

اگر علائم جزئی دارید، با روش‌ها و توصیه‌های زیر درمان می‌شود، ولی اگر علائم بیشتر است باید حتما برای درمان خشکی چشم به پزشک مراجعه کنید تا تحت نظر پزشک درمان شوید.

نوشیدن مایعات کافی

در طول روز باید مایعات کافی بنوشید، این کار باعث مرطوب نگه داشتن بافت‌های بدن مانند سطح چشم خواهد شد. نوشیدن مایعات نه تنها باعث درمان خشکی چشم می‌شود بلکه فواید بسیار زیادی برای بدن دارد.

پلک زدن مداوم

در مواقعی که کار چشمی طولانی مدت انجام می‌دهید سعی کنید به صورت ارادی پلک بزنید. به صفحه مانیتور، تلویزیون یا کتاب خیره نشوید. هر ۵ تا ۱۰ دقیقه یک بار برای چند ثانیه پلک‌ها را ببندید. پس برای درمان خشکی چشم حتما این کارها را انجام دهید.

علایم خشکی چشم

علایم خشکی چشم

دوری از محیط‌های آلوده و سرد

در معرض گرد و غبار و دود قرار نگیرید و در محیط‌های خشک و در هوای طوفانی حتی‌الامکان از عینک استفاده کنید. همچنین در فصل‌های سرد که از وسایل گرمازا در داخل منزل استفاده می‌کنید از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن فضای اتاق استفاده کنید.

پرهیز از مالیدن چشم‌ها

برای درمان خشکی چشم از مالیدن چشم‌های خود خوداری کنید. همانطور که می‌دانید مالیدن چشم باعث وارد شدن میکروب به چشم شده و آسیب می‌رساند. پس هیچ وقت چشم‌ها را نمالانید. مالیدن چشم‌ها باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم می‌شود.

توجه به علائم خشکی چشم

باید به علائم خشکی چشم دقت کنید که با چه کارهایی خشکی چشم افزایش می‌یابد و با چه کارهایی کاهش می‌یابد.

قطره‌های اشک مصنوعی

وقتی کسی دچار خشکی چشم می‌شود، اولین دارویی که به ذهن می‌رسد قطره‌های اشک مصنوعی است و معمولاً علائم خشکی چشم را برطرف می‌کنند. در موارد خفیف و متوسط چشم معمولاً روزی ۴-۳ بار استفاده از قطره اشک مصنوعی برای رفع علائم کافی است.

پمادهای چشمی

موقعی که علائم خشکی چشم در حالت خواب هم وجود داشته باشد، توصیه می‌شود از پمادهای چشمی قبل از خواب استفاده کنید. این پمادها باعث مرطوب و چرب شدن سطح چشم می‌شود. استفاده از این پماد را به شب موکول کنید چون در روز باعث تاری دید خواهد شد و همچنین ممکن است اثر قطره‌های اشک مصنوعی را کم کند.

آنتی بیوتیک خوراکی

موقعی که التهاب لبه پلک‌ها و غدد چربی در ایجاد خشکی چشم نقش داشته باشد، استفاده از آنتی بیوتیک‌های خوراکی تحت نظر چشم پزشک می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. این مورد هم روش خوبی برای درمان خشکی چشم می‌باشد.

استفاده از شامپو بچه

آخرین روش درمان خشکی چشم استفاده از شامپو  می‌باشد. همچنین اگر التهاب پلک‌ها باعث خشکی چشم شده باشد، شستشوی لبه پلک‌ها با شامپو بچه رقیق شده به بهبود خشکی چشم کمک می‌کند. (شامپو بچه چربی اضافی را بر می‌دارد.)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*