قرص های ضدبارداری، برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته استفاده می شوند، در کنار این هدف محققان حوزه پزشکی‌ به فواید دیگری که این قرص برای بدن زنان دارد، پی‌ برده اند که ما در این مطلب از مجله سلامت ما به چند مورد از فواید قرص های ضد بارداری اشاره می کنیم

فواید قرص های ضد بارداری

فواید قرص های ضد بارداری

۱. به از بین بردن آکنه کمک می‌‌کند. بر اساس تحقیقات جدید اثر مثبت قرص ضد بارداری در از بین بردن آکنه‌های سر سفید، سر سیاه و التهابی ثابت شده است. دلیل این موضوع در کنترل چربی‌ پوست است، هرچند نوع قرص اهمیت فراوانی‌ دارد، قرص‌هایی‌ که فقط پروژسترون دارند حتی به بدتر شدن وضعیت آکنه می‌‌انجامند ولی‌ قرص‌هایی‌ که دروسپرینون در فرمولشان است را می‌‌توان به این منظور انتخاب کرد.

۲. استفاده مداوم و منظم این قرص‌ها در کاهش احتمال به سرطان تاثیر دارند. این قرص‌ها مانع ضخیم شدن دیواره رحم در طول زمان می‌‌شوند و همچنین از آنجایی که باعث کاهش تخمک گذاری می‌‌شوند در کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم تاثیر دارند.

۳. این قرص‌ها در برخی‌ زنان باعث افزایش رشد مو می‌‌شوند. قرص ضد بارداری با کاهش هورمون‌های مردانه و آندروژن‌ها که به ریزش مو می‌انجامند در افزایش رشد و ضخامت مو موثر خواهد بود  اما در برخی‌ از زن‌ها قرص ضد بارداری اثر سؤ دارد پس قبل از مصرف آن با پزشک خود مشاوره کنید.

۴. این قرص‌ها در مقابله با سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نقش دارند. قرص ضد بارداری، به تنهایی نمی‌‌تواند در درمان این بیماری تاثیر داشته باشد ولی‌ حتما بخشی از درمان خواهد بود.

۵. قرص در تنظیم زمان پریود تاثیر دارد. این قرص‌ها هم برای زمان بندی دقیق پریود و هم برای زنانی که دوست ندارند عادت ماهیانه داشته باشند استفاده می‌‌شود.

فواید قرص های ضد بارداری

فواید قرص های ضد بارداری

۶. قرص ضد بارداری درد پریود را کاهش می‌‌دهد. اگر دلیل درد عدم توازن هورمونی باشد قرص در کاهش درد نقش مثبتی خواهد داشت.

۷. در برخی‌ زنان این قرص‌ها از سندرم پیش از قاعدگی جلوگیری می‌‌کنند. اکثر علامت‌های این سندرم به دلیل افت و خیز در میزان پروژسترون است و با استفاده از قرص توازن برقرار شده و سندرم پیش از قاعدگی که ممکن است تا ۲ هفته قبل از پریود شروع شود را کنترل کند، در صورت عدم موفقیت این روش می‌‌توان از مکمل‌های پروژسترونی استفاده کرد.

۸. این قرص‌ها می‌‌توانند در درمان اختلال شدید پیش از قاعدگی نیز استفاده شوند. قرص ضد بارداری در کاهش افت و خیز استروژن و پروژسترون تاثیر دارد و از بدحالی، افسردگی، نفخ، خستگی‌، حساسیت و اضطراب ناشی‌ از این سندرم جلوگیری می‌‌کند.

۹. این قرص در جلوگیری از بیماری التهاب لگن نقش دارد. اگر فرد به طور مداوم این قرص‌ها را مصرف کرده باشد به مراتب احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاربتی در او کاهش خواهد یافت.

بعد از بررسی‌ این فواید به نظر می‌اید قرص ضد بارداری درمانی معجزه آسا برای بیماری‌های زنان است، ولی‌ باید دقت داشت قرص‌هایی‌ با کیفیت‌های مختلف در بازار وجود دارند و در هر فرد تاثیر دلخواه را نخواهند داشت بنابرین حتما با پزشک خود در این باره مشاوره کنید.