خانه » اخبار سلامت » پارگی رباط صلیبی قدامی شایع ترین آسیب رباطی زانو + عکس

پارگی رباط صلیبی قدامی شایع ترین آسیب رباطی زانو + عکس

پارگی رباط صلیبی قدامی ( ACL )

آسیب های زانو از جمله بیماری هایی است که بیشتر در ورزشکاران دیده میشود و بسیاری از ورزشکاران با نام این آسیب ها آشنایی دارند .

مشکلات رباط از جمله آسیب هایی است که نامش در ورزش بسیار شنیده میشود نام هایی مثل پارگی رباط برای بازیکنان فوتبال بسیار به گوش میخورد .

از میان آسیب های رباطی زانو پارگی رباط صلیبی قدامی معروف به ای سی ال ( ACL ) از شایع ترین بیماری ها می باشد که باید به موقع جهت درمان آن اقدام کرد .

شایع ترین پارگی رباط صلیبی زانو

شایع ترین پارگی رباط صلیبی زانو

حمیدرضا یزدی دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو ، آرتروسکپی و آسیب های ورزشی اظهار کرد: مفصل زانو یک مفصل لولایی است که توسط یک سری رباط استحکام خود را به دست می آورد. در مفصل زانو حداقل چهار رباط اصلی داریم که شامل دو رباط صلیبی و دو رباط جانبی است. این چهار رباط اصلی مفصل را کاملا پایدار می کند تا ما بتوانیم راه برویم، ورزش کنیم و زندگی روزمره خود را داشته باشیم.

وی افزود: اگر این رباط ها دچار آسیب شوند، طبیعتا مفصل دچار اختلال حرکتی و ناپایداری می شود. یکی از شایع‌ترین رباط های زانو که معمولا دچار آسیب می شود، رباط صلیبی قدامی (ACL) است که ورزشکاران آن را به خوبی می شناسند.

یزدی بیان کرد: پارگی این رباط شایع‌ترین میزان آسیب رباطی زانو است به خصوص در ورزشکارانی مانند فوتبالیست ها، والیبالیست ها، بسکتبالیست ها و افرادی که اسکی می کنند یا آنهایی که ورزش های پرجنب و جوش دارند.

وی افزود: این بیماری منجر به خالی کردن و ناپایداری در زانو می شود و به تدریج با گذر زمان، آسیب های ثانویه اتفاق می افتد که می تواند شامل پارگی های مینیسک، آسیب سایر رباط های زانو و همچنین احتمال آسیب غضروف باشد که ماحصل اینها منجر به آرتروز زودرس می شود.

یزدی با اشاره به پیشرفت های حاصله در درمان بیماری های زانو گفت: امروزه به خصوص با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه جراحی و درمان آسیب های رباط صلیبی قدامی داریم، باید وقتی فردی دچار این آسیب ها می شود، تشخیص صحیح داده شده و سریعا درمان آغاز شود.

پارگی رباط صلیبی قدامی ACL

پارگی رباط صلیبی قدامی ACL

وی اظهار کرد: ثابت شده افرادی که دچار آسیب رباط صلیبی می شوند در سنین پائین تری به آرتروز مبتلا می شوند، بنابراین با درمان جراحی این رباط می توان احتمال آسیب های ثانویه را کم کرد و بنابراین سن آرتروز را به تاخیر انداخت و در نتیجه احتمال آسیب های ثانویه را کمتر کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو ، آرتروسکپی و آسیب های ورزشی تاکید کرد: بنابراین آنچه مهم است به ویژه در ورزشکاران این است که چنانچه این اتفاق بیفتد، باید در اسرع وقت سریع‌ترین و بهترین درمان را ارائه داد.

وی در خصوص درمان نیز اظهار کرد: برای برگرداندن رباط به شکل اولیه باید حتما جراحی انجام شود اما افرادی که علائم زیادی ندارند یا دچار کهولت سن هستند، درمان های فیزیوتراپی کفایت می کند.

گفتنی است؛ پنجمین کنگره بین المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو ، آرتروسکپی و آسیب های ورزشی ۲۵ تا ۲۸ بهمن در مرکز همایش های بین المللی جزیزه کیش با حضور متخصصان جراحی زانو از ۵ قاره جهان برگزار می شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*